ADRA Slovenija s strateškim načrtom 2025–2027 v prihodnost z jasnimi cilji in vrednotami

Humanitarno društvo ADRA Slovenija je sprejelo nov strateški načrt za obdobje 2025–2027, ki bo organizaciji služil kot temelj za razvoj programov, krepitev partnerstev in odzivanje na potrebe najbolj ranljivih skupin v Sloveniji in po svetu. Načrt je zasnovan na podlagi dolgoletnih izkušenj društva ter v skladu z usmeritvami mreže ADRA Evropa in ADRA International. Hkrati upošteva tudi nacionalne strateške dokumente in smernice, zlasti tiste Ministrstva za zunanje in evropske zadeve ter Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

ADRA Slovenija STRATEŠKI NAČRT 2025-2027Predsednica društva Katja Kotnik ob tem poudarja, da je dokument rezultat kolektivnega znanja, izkušenj in zavezanosti vrednotam solidarnosti, pravičnosti in človeškega dostojanstva. »Verjamemo v svet, kjer ima vsakdo priložnost za dostojno življenje. Naš strateški načrt je orodje, ki nam bo pomagalo delovati še bolj ciljno, povezano in učinkovito – v Sloveniji in po svetu,« je zapisala v uvodnem nagovoru.

Društvo si bo v naslednjih treh letih prizadevalo ohraniti in nadgraditi obstoječe programe na področju migracij ter integracije, podpore družinam in skupnostim, dela z otroki ter mladimi, odziva na krizne dogodke in mednarodnega razvojnega sodelovanja. Ob tem bo posebno pozornost namenjalo presečnim temam, kot sta globalno učenje in enakost spolov. Programi bodo temeljili na strokovnosti, vključevanju prostovoljcev, skrbi za okolje in celostni obravnavi uporabnikov.

V središču – prostovoljci in lokalna skupnost
Pomembno mesto v načrtu ima razvoj in krepitev prostovoljske mreže. ADRA Slovenija želi okrepiti vključenost prostovoljk in prostovoljcev, razvijati njihovo usposobljenost ter spodbuditi prostovoljske akcije, ki bodo odgovarjale na konkretne potrebe lokalnega okolja. S tem želi društvo razširiti svoje delovanje tudi v kraje, kjer do zdaj še ni bilo prisotno.

Gradimo mostove tudi onkraj mej
Na področju mednarodnega sodelovanja bo društvo še naprej izvajalo projekte v državah Zahodnega Balkana in Podsaharske Afrike. Osredotočalo se bo na opolnomočenje žensk, krepitev prehranske varnosti in odzivanje na podnebne spremembe. ADRA Slovenija se bo še naprej povezovala s sorodnimi nevladnimi, zasebnimi in javnimi organizacijami ter sodelovala znotraj mednarodne ADRA mreže.

Krepitev zmogljivosti
Na področju kriznega odzivanja bo društvo gradilo lastne zmogljivosti, nadaljevalo sodelovanje z ADRA Emergency Response Team in razvijalo nacionalni načrt za obvladovanje izrednih razmer. Prav tako bo krepilo notranje kapacitete, skrbelo za dobrobit zaposlenih ter uvajalo prakse, ki spodbujajo strokovni razvoj, duševno zdravje in medsebojno razumevanje.

Celoten dokument je dostopen na spletni strani društva ADRA Slovenija: https://adra.si/kdo-smo/strateski-nacrt/

PV