Humanitarno društvo ADRA Slovenija je v sklopu projekta Z globalnim učenjem do globalnih ciljev II, v katerem sodelujemo, pripravilo letak in e-gradivo za izobraževalce s področja globalnega učenja, ki vam bo v pomoč pri načrtovanju in izvajanju vsebin na temo enakosti spolov.
Gradivo vsebuje strnjene teoretske osnove, praktične ideje za izvedbo delavnic in aktivnosti, seznam priporočenih virov, gradiv, orodij ter literature za poglobljeno raziskovanje. Namenjeno je vsem, ki želite svoje udeležence spodbuditi k razmišljanju, razumevanju globalnih izzivov in dejavni vlogi pri njihovem reševanju.
Enakost spolov NE pomeni istosti žensk in moških. Enakost spolov sprejema razlike in drugačnost med ženskami in moškimi in se zavzema za resnično partnerstvo, enakopravnost, enakovrednost, enake možnosti, enake pravice in enako dostojanstvo. Enakost spolov je več kot enakopravnost, saj poleg pravne enakosti pomeni tudi enake možnosti in priložnosti žensk in moških. Torej za pravno, družbeno, politično, ekonomsko in socialno enakost.
Čeprav je bilo na področju enakosti spolov v zadnjih desetletjih doseženega veliko napredka, neenakosti in diskriminacija na podlagi spola še vedno ostajajo resničnost po vsem svetu, tudi v Sloveniji. Zato je enakost spolov danes globalna prednostna naloga, ki zahteva sodelovanje vlad, organizacij, skupnosti in posameznikov.
Globalno učenje prispeva k boljšemu dostopu do čiste vode in sanitarne ureditve s tem, da posameznike ozavešča o globalnih izzivih, povezanih z vodo, spodbuja trajnostne prakse, krepi občutek solidarnosti in odgovornosti ter jih opolnomoča za aktivno sodelovanje v lokalnih in globalnih pobudah. Učeče se seznanja z družbenimi, okoljskimi, ekonomskimi in političnimi vidiki dostopa do vode ter razvija kritično in sistemsko razmišljanje. Tako jih spodbuja, da postanejo aktivni državljani, ki si prizadevajo za pravičen in trajnosten vodni svet.
Letak in gradivo je pripravilo Humanitarno društvo ADRA Slovenija in sta nastala v sklopu projekta Z globalnim učenjem do globalnih ciljev II, ki ga koordinira Platforma SLOGA, sofinancira pa Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Izražena mnenja predstavljajo izključno stališče avtorice in ne predstavljajo stališč Vlade Republike Slovenije.