Search
Close this search box.

UČIMO SE SLOVENSKO – POMOČ PRI INTEGRACIJI


Humanitarno društvo ADRA Slovenija že vrsto let izvaja program Migracije, integracija in združevanje družin, ki  temelji predvsem na zmanjševanju neenakosti med posamezniki s socialno šibkim ozadjem zaradi migracij. Največ se je na tem področju naredilo na nudenju neposredne tako materialne kot psiho-socialne podpore migranom, beguncem in priseljencem v letih 2015/16. V zadnjih letih društvo ADRA daje poseben poudarek na združevanju begunskih družin, izvajamo pa tudi različne aktivnosti za integracijo posameznikov in družin. Podporo se je v letu 2020 največ izkazovalo preko deljenja Paketov solidarnosti in pomoči pri zagotavljanju računalniške opreme za učenje na daljavo.

V začetku leta 2021 smo vzpostavili tesno sodelovanje z društvom Medkulturni dialog, ki združuje priseljene osebe iz Turčije ter oblikovali nekaj skupin za učenje slovenskega jezika. Tečaji potekajo v obliki tedenskih srečanj in priprav za opravljanje izpitov iz slovenščine na centru Cene Štupar, neformalnega druženja in skupnega preživljanja časa, ter sodelovanje pri aktivnostih projekta Povezani na daljavo (TID – Together in Distance).

Pri izobraževanjih sodeluje mnogo posameznikov prostovoljcev, mnogi so študentje jezikoslovnih smeri na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. V skupinah se redno uči med 15 – 17 posameznikov, ki imajo različne interese in razloge, da bi se radi naučili slovenščine. Najbolj pogost razlog je ta, da bi radi dobili službe, komunicirali s sosedi, učitelji in tudi naredili izpit iz slovenščine, ki je pogoj za državljanstvo.

Zahvaljujemo se vsem posameznikom, ki kot prostovoljci darujejo svoj čas za poučevanje in tudi drugim podpornikom programa Migracije.