Če bi vas vprašala, kateri mesec v letu je posvečen dekletom in ženskam, bi najverjetneje odgovorili, da je to mesec marec. V začetku tega meseca obeležujemo dan žensk, proti koncu se spomnimo naših mater. A mesec posvečen ženskam bi lahko bil tudi oktober. Ste presenečeni? Oktobra obeležujemo dva pomembna svetovna dneva, ki osvetljujeta ključna vprašanja enakosti in pravic – mednarodni dan deklic (11. oktober) in mednarodni dan podeželskih žensk (15. oktober).
Oba dneva nosita ključno sporočilo o nujnosti opolnomočenja deklic in žensk, predvsem tistih, ki so pogosto najbolj marginalizirane, kot so deklice in ženske iz podeželskih območij. Kljub razlikam v poudarkih teh dveh dni, se njuna temeljna sporočila prepletajo v skupni viziji prihodnosti, kjer enakost in pravičnost za vse postaneta resničnost.
Tema letošnjega mednarodnega dneva deklic je »Dekliška vizija za prihodnost«, ki poudarja ne le potrebo po ukrepanju, ampak tudi moč in upanje, ki ga prinašajo deklice po svetu. Deklice se soočajo s številnimi izzivi – od podnebnih sprememb do revščine, spolnega nasilja in omejenih možnosti izobraževanja – vendar se, kljub temu, vsak dan borijo za boljši svet. V svetu, kjer skoraj ena od petih deklic ne dokonča osnovne šole in kjer 90 % deklic v revnih državah nima dostopa do interneta, so te mlade borke še vedno polne upanja ter poguma. Njihova vizija prihodnosti je svet, v katerem so deklice zaščitene, spoštovane in opolnomočene.
Hkrati pa mednarodni dan podeželskih žensk prepoznava neprecenljiv prispevek žensk v ruralnih okoljih k razvoju, prehranski varnosti in trajnostni rabi virov. Ženske na podeželju predstavljajo več kot 40 % delovne sile v kmetijstvu v državah globalnega juga, vendar pa so, zaradi strukturnih ovir, kot so omejen dostop do zemlje, kreditov in izobraževanja, še vedno prikrajšane. Kljub temu, da ženske opravljajo večji del neplačanega dela in skrbijo za družine, so pogosto nevidne v formalnem gospodarstvu.
Ti dve skupini – deklice z vizijo in podeželske ženske, ki kljub oviram oblikujejo prihodnost svojih skupnosti – sta pravzaprav močno povezani. Deklice, še posebej tiste na podeželju, potrebujejo priložnosti, da lahko uresničijo svojo vizijo. S podpiranjem deklic v njihovi izobrazbi in opolnomočenju kmetijskih žensk, lahko gradimo svet, kjer so deklice prihodnje voditeljice, podjetnice, kmetovalke in nosilke sprememb.
Od besed k dejanjem. ADRA Slovenija se v dveh projektih mednarodnega razvojnega sodelovanja osredotoča na dekleta in ženske na podeželju, natančneje na čebelarke. Po uspehih projekta v Severni Makedoniji smo z letošnjim letom začeli z izvajanjem projekta v Zambiji. Projekta dokazujeta v praksi, da so podeželske ženske lahko ključne akterke pri spodbujanju gospodarskega razvoja, ohranjanju okolja in socialne pravičnosti. Dokazujeta, kako lahko združimo prizadevanja za enakopravnost spolov in trajnostni razvoj ter s tem podpremo tako deklice kot podeželske ženske, da postanejo nosilke sprememb v svojih skupnostih.
Ključ uspeha je namreč v vlaganju – v izobraževanje deklic, v dostop do virov za podeželske ženske, v politike, ki odpravljajo neenakosti. Če bomo deklicam omogočili izobraževanje in pravične priložnosti, bo to prineslo boljše prihodnosti ne le za njih, ampak za celotne skupnosti. Podeželske ženske so že zdaj hrbtenica prehranskih sistemov, in če bodo imele enak dostop do virov, lahko postanejo še pomembnejše sile v boju proti revščini in podnebnim spremembam. Podatki Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) so namreč jasni: če bi imele ženske enak dostop do virov kot moški, bi se lahko kmetijski pridelki povečali za 20 do 30 odstotkov, s čimer bi lahko nahranili dodatnih 100 do 150 milijonov ljudi!
V počastitev obeh dni moramo zato priznati, da brez vlaganja v deklice danes in krepitve moči žensk, še posebej podeželskih žensk, jutrišnja prihodnost ne bo pravična. Čas je, da skupaj gradimo svet, kjer bo vsaka deklica in ženska – ne glede na to, kje se rodi – imela možnost, da uresniči svoj potencial. Na to se moramo spomniti v vseh mesecih leta, ne samo marca in oktobra.
Patricija Virtič
Razmišljanje je nastalo v sklopu projekta Trajnostno. Lokalno. Globalno. II, ki ga izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Humanitarno društvo ADRA Slovenija sodeluje kot izvajalec projekta. Sofinancira ga Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.