Search
Close this search box.

Delavnica globalnega učenja o prehranski varnosti za dijake Biotehniškega centra Naklo

V sklopu Slovenskih razvojnih dni 2024 in projekta Trajnostno. Lokalno. Globalno. II, je Humanitarno društvo ADRA Slovenija za dijake 1. letnika Biotehniškega centra Naklo izvedlo delavnico globalnega učenja s poudarkom na prehranski varnosti. Dijaki so se preko interaktivnih vaj in poglobljenih razprav seznanili z izzivi in neenakostmi, s katerimi se ljudje po svetu soočajo pri dostopu do hrane.

Delavnica se je začela z uvodno predstavitvijo dela ADRA Slovenija in pomena Slovenskih razvojnih dni, nato pa so dijaki skozi izkustveno učenje raziskovali različne vidike prehranske varnosti. Osrednja misel dogodka je bila, da moramo na življenjsko pomembna vprašanja, kot so prehranska varnost, zdravje in izobraževanje, gledati iz različnih perspektiv, ter omogočiti izražanje in upoštevanje različnih mnenj.

Osrednji del delavnice je predstavljala vaja “Stopi korak naprej”, ki je dijake preko simulacije in igranja vlog spodbudila k razmišljanju o neenakostih pri dostopu do hrane. Dijaki so skozi igro spoznali, kako družbeni, gospodarski, geografski in drugi dejavniki vplivajo na to, ali ima posameznik dostop do varne in zadostne hrane. Razprava po vaji je razkrila globoko razumevanje dijakov o tem, kako lahko različne ovire, kot so revščina, diskriminacija, konflikti in podnebne spremembe, vplivajo na prehransko varnost.

V nadaljevanju delavnice smo skupaj z dijaki iskali rešitve za njihov lasten prispevek k izboljšanju prehranske varnosti. Razpravljali smo o konkretnih dejanjih, kot so zmanjšanje zavržene hrane, podpora lokalnim kmetom in vključevanje v trajnostne projekte v šoli in širši skupnosti. Dijaki so razmišljali tudi o tem, kako lahko z zagovorništvom in osveščanjem prispevajo k spremembam politik, ki podpirajo trajnostno pridelavo hrane in pravično distribucijo.

Delavnica je dijake opremila z znanjem in veščinami, kako lahko s svojimi dejanji prispevajo k bolj pravičnemu in trajnostnemu svetu, kar je ključno sporočilo v okviru prizadevanj za doseganje cilja trajnostnega razvoja 2: Odpraviti lakoto.


Delavnica globalnega učenja je bila izvedena v sklopu projekta Trajnostno. Lokalno. Globalno. II, ki ga izvaja SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Humanitarno društvo ADRA Slovenija sodeluje kot izvajalec projekta. Sofinancira ga Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Vsebina ne predstavlja stališč Vlade Republike Slovenije.