ADRA Slovenija na mednarodnem forumu Čebele za ljudi, planet in mir
V organizaciji ADRA Slovenija smo bili na posebno povabilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije gostje na večdnevnem mednarodnem forumu z naslovom Čebele za ljudi, planet in mir. Ste vedeli, da je čebelarstvo v Sloveniji kot način življenja pred dvema letoma postalo del Unescovega seznama nesnovne kulturne dediščine?
Mednarodni forum sta ob svetovnem dnevu čebel otvorila ministrica za zunanje in evropske zadeve, Tanja Fajon, in generalni direktor FAO, Qu Dongyu, z naznanitvijo začetka uporabe čebelnjaka na vrtu zunanjega ministrstva. Čebelnjak je umetniško delo mladih Slovencev, ki so sodelovali pri njegovem oblikovanju in poslikavi.
Predsednica NVO, Katja Kotnik, je na dogodku v imenu organizacije ADRA Slovenija predstavljala opolnomočenje ranljivih skupin skozi čebeljarjenje in projekt, ki ga skupaj z ADRA Severna Makedonija ter ostalimi partnerji izvajamo na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja. Naš razvojni projekt je ministrstvo predstavilo tudi v brošuri Slovenia’s pollinator diplomacy.
Forum je združil predstavnike vlad, mednarodnih organizacij, strokovnjake, gospodarstvenike in civilno družbo z namenom boljšega izkoriščanja potenciala mednarodnega sodelovanja na področju čebelarstva za doseganje ciljev trajnostnega razvoja, predvsem prehranske varnosti, obnove ekosistemov, opolnomočenja ranljivih družbenih skupin ter krepitve mednarodne stabilnosti in miru.
Sodelovanje na mednarodni konferenci Dan Afrike
Poleg tega smo delovanje ADRA Slovenija predstavljali na stojnici skupaj s platformo SLOGA na mednarodni konferenci Dan Afrike, ki jo organizira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije. Tam smo izpostavili našo zavezanost trajnostnemu razvoju in medsebojnemu sodelovanju. Na konferenci so sodelovalistrokovnjaki iz Evrope in Afrike, ki so razpravljali o ključnih izzivih in prednostih zelenega prehoda, razvoja, miru in varnosti ter močnejšega partnerstva med Evropo in Afriko.
“Dejstvo je, da se mnoge afriške države soočajo z res hudimi posledicami podnebnih sprememb, čeprav same zelo malo prispevajo h globalnim izpustom. Zgodovinsko gledano tudi Slovenija ni prav veliko prispevala k svetovnim izpustom, a je med državami, ki se segrevajo hitreje od povprečja. Za odgovor na te izzive potrebujemo vzpostavitev razvojnih partnerstev, poslovnega sodelovanja in spodbujanje naložbenih priložnosti,” je povedala ministrica Tanja Fajon.
Hvala vsem našim partnerjem in podpornikom za sodelovanje pri zagotavljanju višje prehrambene varnosti, enake obravnave, ekonomske opolnomočenosti žensk in mladih ter varovanja narave skupaj z nami.
Vir fotografij: ADRA Slovenija, MZEZ, ČZS